Dziś zabiorę Cię na spacer po via Atenea, głównej ulicy starówki Agrigento, ale najpierw mam pytanie:
Z czym kojarzy Ci się Agrigento?
W większości przewodnikach można przeczytać o dwóch obowiązkowych punktach na mapie tej części Sycylii. Dolina Świątyń- Valle dei Templi oraz znane z Instagrama i wielu sesji modowych Tureckie Schody czyli Scala dei Turchi. Są to zdecydowanie jedne z najbardziej popularnych atrakcji prowincji Agrigento. Nie mówię miasta, bo Scala dei Turchi, tak właściwie, znajduje się w mieście Realmonte, ale o tym w innym poście. 😊
Przygotowałam kilka postów aby pokazać Ci jak wiele ma do zaoferowania to sycylijsko-greckie miasto. Zanim porozmawiamy sobie o tym co, oprócz Doliny Świątyń, trzeba zobaczyć w Agrigento przybliżę Ci kawałek jego historii.
Etymologia nazwy Agrigento
Dlaczego greckie??
Już tłumaczę- otóż Akragas, bo taka była początkowa nazwa Agrigento, zostało założone przez greków, jeszcze przed naszą erą. Do dziś możemy odnaleźć tu wiele nawiązań do greckiej kultury. Pod panowaniem rzymskim Akragas dostało nowe imię- Agrigentum, a później, w czasach normandzkich- Girgenti. Obecna nazwa obowiązuje dopiero od 1927 roku kiedy to Mussolini postanowił przywrócić wszystkim miastom włoskim ich nazwy z czasów rzymskich.
Ale koniec tej teorii, na pewno ciekawi Cię co zwiedzić w Agrigento? Dziś skupimy się na starówce.
Via Atenea- serce starówki Agrigento
Główna ulica Agrigento nosi nazwę via Atenea i to ona będzie naszym punto di riferimento jakbyśmy zabłądzili spacerując uliczkami starówki. A od razu mówię, że takie błądzenie to najlepszy sposób na zwiedzanie włoskich miast. Idąc wzdłuż via Atenea zaglądaj śmiało do każdej z poprzecznych uliczek w poszukiwaniu prac sycylijskiej sztuki ulicznej organizacji Culturart i wielu murali różnych artystów. Tak więc gubcie się aż znajdziecie. A potem koniecznie podziel się swoimi odkryciami w komentarzu pod tym postem. Jeśli odwiedzisz jakieś miejsce z mojego polecenia, śmiało oznacz mnie na instagramie milenaconlavaligia.
Oczywiście starówka to nie tylko sztuka uliczna, zobaczmy co jeszcze warto zobaczyć w Agrigento.
Przechodzimy przez Porta di Ponte (Brama Mostowa) i znajdujemy się na głównej ulicy starówki. Zaraz na początku skręcamy w prawo i wspinamy się po Salita Madonna degli Angeli (więcej w poście Street Art i Kolorowe, Instagramowe miejsca w Agrigento.)
Spacerując wzdłuż via Atenea trafisz do większości zabytków starego miasta. Idziemy, idziemy, idziemy aż dojdziemy do małego placyku (piazzetta dello Scrittore) na którym przy stoliku siedzi Andrea Camilleri sycylijski pisarz i reżyser teatralny, w Polsce najbardziej znany jest z serii książek o komisarzu Montalbano. Więcej o Camillerim przeczytasz w poście o jego rodzinnym mieście- Porto Empedocle.
Idziemy cały czas prosto, aż do piazzetta Purgatorio (placyk Czyśćca) tu podziwiamy kościół świętego Wawrzyńca znany również jako kościół Czyśćca (Chiesa di San Lorenzo detta del Purgatorio) (Uwaga! Kościół po włosku jest rodzaju żeńskiego). Już nie odbywają się tu msze, ale kościół ten jest siedzibą muzeum diecezji, a na placyku rozstawione są stoliki pobliskiej restauracji.
Naszym następnym przystankiem będzie Piazza San Giuseppe, na którym znajduje się kościół San Giuseppe, ale żeby nie było tak jedno kulturowo- po drugiej stronie placu mamy Niebieskie Drzewo bogini Fortuny (L’albero della Fortuna). Latem wystawiane są tu stoliki lokalu L’uve. Wieczorami możesz tu przyjść na aperitivo i obejrzeć projekcje z muzyką i światłem wyświetlane na budynku Circolo Empedocleo.
Luigi Pirandello
Idziemy dalej prosto, wpadamy na kawkę i ciacho do Caffè Concordia albo na drinka do baru Cortesi i widzimy głowę Luigi Pirandello na placu, który nosi nazwę… Piazza Luigi Pirandello.
I teraz kto zgadnie jak nazywa się teatr, który się tu znajduje? 😀
Teatro Luigi Pirandello można zwiedzić z przewodnikiem (jeszcze nie miałam okazji skorzystać z takiej wycieczki, ale jest to na mojej liście). Dam znać jak już będę miała więcej do powiedzenia na ten temat : )
Dygresjo-ciekawostka
Luigi Pirandello urodzony wtedy jeszcze w Girgenti pisarz, dramaturg, poeta, laureat nagrody Nobla, był bardzo ważną postacią dla włoskiego teatru. Pirandello znany jest z motywów meta teatralnych, tak zwanego teatru w teatrze. Żeby nikogo nie zanudzać podam tylko jeden przykładowy dramat: Sześć postaci w poszukiwaniu autora (Sei personaggi in cerca d’autore). Jeśli kogoś zaciekawiłam może poczytać więcej, a ja wracam do tematu głównego.
Koniec dygresjo-ciekawostki
Z Piazza Luigi Pirandello uważając na samochody (to bardzo ważne bo tu jeżdżą i parkują jak chcą) przechodzimy na Piazza Giuseppe Sinatra i podziwiamy widok z Belvedere Domenico Modugno. A jest co podziwiać!
Il mare, La Valle dei Templi…
Widać też port miasta Porto Empedocle (uwielbiam włoskie nazewnictwo 😀).
Najpiękniej jest tu o zachodzie słońca.
Dygresja Lingwistyczna!
Na punkty widokowe po włosku możemy powiedzieć punto panoramico -punkt panoramiczny (zwyczajnie, bez niespodzianek) albo możemy użyć ciekawszego słowa jakim jest: belvedere (Bello to przymiotnik i oznacza ładny, piękny; a vedere (czasownik) znaczy widzieć).
Koniec Dygresji Lingwistycznej!
Przeczytaj ciąg dalszy wycieczki po Agrigento. Możesz też zajrzeć do wpisu o najlepszych cukierniach w Agrigento i zobaczyć co zjeść w Agrigento.
Na koniec piosenka dnia – canzone del giorno:
“Non so stare senza questo sole
questo mare, mi spavento
Vivo bene solo quando sono in casa 9-2-100”
cytat z piosenki “92100” zespołu Tinturia
Tłumaczenie:
Non so stare– dosłownie będzie nie umiem być, żeby brzmiało bardziej sensownie po polsku powiemy nie umiem żyć (bez czegoś)
senza-bez
questo-zaimek wskazujący to
sole- słońce
mare-morze
mi spavento- boję się dosłownie znaczy przestraszyć się (bezokolicznik- spaventarsi) tu w pierwszej osobie liczby pojedynczej,
Jak możesz zauważyć po włosku w czasownikach zwrotnych odmieniamy również się.
Drugą część cytatu omówię w następnym poście. A teraz proszę iść na konto Conlavaligia na Spotifaju i posłuchać playlisty Canzone del giorno. 😁
PS. Po więcej pięknych zdjęć z Agrigento zapraszam na Instagrama!
Ciaooooo!!!
Pingback: Street Art i Kolorowe Instagramowe miejsca w Agrigento – milenaconlavaligia.pl
Pingback: Subiektywny przewodnik po Agrigento część druga – milenaconlavaligia.pl